Razem z przypadku

reżyseria Goran Stolevski

obsada Anamaria Marinca, Alina Serban, Samson Selim, Vladimir Tintor, Mia Mustafa, Dzada Selim, Sara Klimoska, Rozafa Celaj, Ajshe Useini

produkcja Macedonia Północna, Szwecja, Serbia, Kosowo, Chorwacja, Polska, 2023

 

Razem z przypadku to pełen energii, wzruszający komediodramat. Najnowszy film Gorana Stolevskiego przedstawia szczerą do bólu prawdę o rodzinie, zarówno tej, w której się rodzimy, jak i tej, którą sami tworzymy.

 

Dita razem ze swoją partnerką Suadą i jej dwiema córkami tworzą barwną rodzinę, która bardziej przypomina komunę niż zwyczajny dom. Przestrzeń dzielą z Tonim i jego kolejnymi partnerami oraz dwiema szukającymi schronienia dziewczynami. Pozorna sielanka kończy się jednak, gdy Suada umiera. Dita – niezależna i nigdy nie marząca o dzieciach – staje przed wyzwaniem opieki nad zbuntowanymi córkami Suady. Razem rzucają wyzwanie obyczajom, aby uratować nietypową rodzinę.

Joika

reżyseria James Napier Robertson 

obsada Diane Kruger, Talia Ryder, Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Borys Szyc

Młoda, ambitna balerina opuszcza dom i bliskich w rodzinnym Teksasie dla świata rosyjskiego baletu jako jedna z pierwszych Amerykanek przyjętych do Moskiewskiej Akademii Baletu Bolszoj.

 

Pracując z legendarną nauczycielką - Tatyaną Volkovą - Joy Womack trenuje aby pewnego dnia zostać Primabaleriną. Za pięknem tańca czai się świat pełen bólu i brutalnej rywalizacji. Joy jest zmuszona przekroczyć granice swojej fizyczności i psychiki kładąc na szali swoje zdrowie, relacje, a być może nawet całe swoje życie, w podróży do odkrycia i zrozumienia co naprawdę oznacza być najlepszą.

Podcast

Ultima Thule

reżyseria Klaudiusz Chrostowski 

obsada Jakub Gierszał, Arthur Henri, Weronika Humaj, Chloe Tallack

Ultima Thule to koniec znanego świata. Najnowszy film Klaudiusza Chrostowskiego to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni.

 

Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby odnaleźć siebie. Ma ze sobą tylko plecak, wspomnienia i pytanie „Co dalej?”. Dzika natura, praca i nowe relacje codziennie wystawiają go na próbę, ale dają także szansę na spojrzenie w głąb siebie i odpowiedzenia sobie na najważniejsze pytania.

Słuchaj podcastu o filmie. Z Jakubem Gierszałem i Klaudiuszem Chrostowkim rozmawiają Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz.

Materiały prasowe

Blanquita

reżyseria Fernando Guzzoni 

obsada Laura López, Alejandro Goic, Amparo Noguera, Marcelo Alonso

Materiały prasowe

Trzymający w napięciu, prowokujący thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. „Blanquita” to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film zdobył nagrodę za Najlepszy Scenariusz. Chilijski kandydat do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy opowiada historię, która wstrząsnęła społeczeństwem!


Blanka wiedzie nastoletnie, buntownicze życie lokatorki domu zastępczego. Przypadkiem znajduje się centrum kryminalnych zdarzeń, w które uwikłani są wysoko postawieni politycy. Pod wpływem ekstremalnych emocji dziewczyna wydaje im wojnę według własnych reguł. W mrocznej grze o sprawiedliwość Blanka staje się tematem mediów i ikoną wielu kobiet. Jednak im więcej pytań, tym mniej jasna staje się jej rola w aferze.

© Madants 2024 

Follow us: